Alma gógyszertárak

Gyógyszertárkereső
Lorem ipsum dolor sit amet. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Asperiores harum iure, iusto quam rem vel?

Mikor beszélünk hipertóniáról, vagyis magas vérnyomásról?

Az optimális vérnyomás 120/80 vagy alacsonyabb érték. Ezen kívül több sáv és több elnevezés létezik, de az közös bennük, hogy mindkét paraméter (szisztolés, diasztolés) esetén, ha az egyik érték magasabb, akkor azt értékeljük.

Ha az otthoni vérnyomásmérővel mért vérnyomás érték rendszeresen 135/85 Hgmm vagy a fölötti, mindenképpen szakorvosi vizsgálat szükséges, hiszen az otthoni vérnyomásmérők sokkal pontatlanabbak az orvosi higanyos vérnyomásmérőknél. Fontos tudni, hogy a vérnyomásértékek emelkedésével arányosan nőnek a kardiológiai megbetegedések kockázatai is, mint a stroke, szívinfarktus, alvási apnoe stb.

A vérnyomásértéket x/y Hgmm dimenzióban szokás megadni, ahol x a szisztolés, y pedig a diasztolés vérnyomásértéket jelenti. Hogy ez mit is takar pontosan? Azt mindenki tudja, hogy a szív pumpál, dobog, amit szakszóval szívciklusnak neveznek. Ennek (persze, csak nagyon leegyszerűsítve a folyamatot) két része van: a kamra összehúzódását, aminek során a benne levő vért kipumpálja a nagyerek felé, nevezzük szisztolénak, a kamra elernyedése pedig, amely alatt a pitvarok felől ismét megtelik vérrel, a diasztolé.

Mikor beszélünk hipertóniáról, vagyis magas vérnyomásról?

Kategória

Szisztolés érték

Diasztolés érték

Optimális

<120

<80

Normális

120-129

80-84

Kismértékben emelkedett

130-139

85-89

1. fokú hipertenzió

140-159

90-99

2. fokú hipertenzió

160-179

100-109

3. fokú hipertenzió

>180

>110

A magas vérnyomás okai

A magas vérnyomás betegséget a kialakulás oka szerint két nagy csoportba oszthatjuk.

  • Elsődleges vagy primer hipertónia esetében a magas vérnyomás kialakulása mögött nincsen kézzel fogható szervi elváltozás, az nem egy másik betegség, beavatkozás eredményeként jön létre. Több tényező felel ennek a kialakulásáért (öröklött hajlam, környezeti tényezők). Esszenciális hipertónia, amikor a vérnyomás emelkedés okaként nem lelhető fel más kórkép, ilyen a magas vérnyomásos betegségek 4/5-e.
  • Másodlagos vagy secunder hipertónia esetében a magas vérnyomásos állapot mögött kimutathatóan szervi, beavatkozási ok áll. Ilyen lehet például a vesertéria szűkület, phaeochromocytoma, steroidkezelés talaján kialakuló magasvérnyomás.

Másodlagos magas vényomás esetén az alapbetegséget kell gyógyítani, ami legtöbbször magával hozza a vérnyomás normalizálódását is. Továbbiakban a primer, elsődleges hipertóniáról beszélünk.

A vérnyomásértékeket negatívan befolyásoló tényezők:

  • életkor
  • elhízás
  • rossz táplálkozás
  • cukorbetegség
  • dohányzás
  • genetika
  • földrajzi és szociáldemográfiai jellemzők

A hipertónia veszélyei

Magas vérnyomás (hipertónia) esetén az erekben megnövekedett a nyomás, amit okozhat érszűkület, az erek falának megvastagodása és rugalmatlanná válása vagy egyéb okok. Az erek a szívverés pillanatában minél kevésbé képesek kitágulni, annál magasabb lesz a vérnyomás. A megnövekedett ellenállással szemben a szívnek erősebben kell pumpálnia, és az erek falának károsodásához vezethet. A nem kezelt magas vérnyomás eredményezhet értágulatot, szívinfartkust, stroke-ot, szívelégtelenséget vagy veseelégtelenséget. 

Magas vérnyomás szövődményei között megtalálhatóak:

  • stroke, agyvérzés
  • szívinfarktus
  • szívelégtelenség
  • veseelégtelenség

A magas vérnyomás tünetei

A magas vérnyomás eleinte nem, vagy csak alig észlelhetően okoz tüneteket. Így gyakran tünet helyett már a hipertónia káros következményeit érzékeli a páciens. Ezért kiemelten fontos a megelőzés. Amennyiben az alábbi tüneteket észleli, forduljon mielőbb orvoshoz: 

  • reggeli fejfájás
  • tarkótáji nyomás
  • gyengeség
  • koncentrációzavar

A vérnyomásmérés helyes gyakorlata

1)    A mérés előtti 30 percben ne fogyasszunk kávét, alkoholt, ne cigarettázzunk és ne sportoljunk.

2)    A mérést nyugalomban, több perces (min. 5 perc) pihenés után végezzük el.

3)    Lehetőleg a felkarunkon mérjünk.

4)    Rövid ujjú felsőben, vagy a hosszú ujjú inget kigombolva, lazán feltűrve végezzük el a mérést.

5)    Üljünk le egy asztal mellé, karunkat helyezzük az asztalra és lazítsuk el. A hátunkat támasszuk meg, lábainkat ne keresztezzük.

6)    Megfelelő méretű mandzsettát használjunk (a nem megfelelő méret téves értéket eredményez).

7)    A vérnyomásmérő leeresztett mandzsettáját a karon húzzuk szorosra, de ne túlságosan szorosra (két ujj még beférjen a mandzsetta és a kar közé).

8)    A vérnyomásmérő mandzsettáját helyezzük a szív magasságába.

9)    Mérés közben ne mozogjunk és ne beszéljünk.

10)    Ha rendszeresen magasabb az első mérés eredménye, akkor érdemes megismételni a mérést 1-2 perc múlva és ennek az eredményét feljegyezni.

A magas vérnyomás kezelése

A magas vérnyomás kezelésének alapja a gyógyszeres kezelés mely a nagyobb hatékonyság érdekében kiegészíthető életmód-terápiával. 

Az életmód kezelés részei:

  • testsúly csökkentése
  • sóbevitel mérséklése
  • DASH diéta
  • rendszeres testmozgás
  • alkohol-fogyasztás mérséklése

A kezelés elemei

Ajánlás

Szisztolés vérnyomás csökkentése

Testsúlycsökkentés

Optimális, BMI < 25kg/m2 elérése vagy fenntartása

5-20 Hgmm / 10 kg fogyás

Sóbevitel redukciója

Sóbevitel csökkentése < 5g/nap

2-8 Hgmm

Mediterrán étrend alapelvei szerinti étkezés

Zöldség, gyümölcs, zsírszegény tejtermékek fogyasztása, telitett zsírok fogyasztásának csökkentése, K-, Ca-fogyasztás növelése

8-14 Hgmm

Fizikai aktivitás

Rendszeres fizikai aktivitás (30-60 perc/nap) lehetőleg minden nap

4-9 Hgmm

Alkoholfogyasztás

Nem több mint 2 ital/nap/férfi (25g alkohol), vagy 1 ital/nap/nő (12,5 g alkohol)

2-10 Hgmm

Gyógyszeres kezelés

Amennyiben az életmód-kezelés nem vezetett sikerre, vagy a vérnyomás szisztolés értéke 160 Hgmm felett van, vagy egyéb okbok állnak fent, a magas vérnyomást gyógyszeresen is kell kezelni. Gyógyszerek között megtalálható a renin-angiotenzin rendszerre ható gyógyszerek, a bétablokkolók, a vízhajtók és egyéb gyógyszerek. 

A magas vérnyomás megelőzése

Hipertónia egy része genetikusan meghatározott, de a 80%-a életmóddal összefüggő. Így megelőzésében elsősorban életmód tényezők játszanak szerepet:

  • mozogjon rendszeresen - heti legalább 150 perc közepes intenzitású kardio mozgás + 2x30 perc izomerő növelés
  • étkezzen egészségesen - kevés só, sok zöldség, kevés alkohol, kevés vörös hús
  • kerülje a dohányzást

Kérjen segítséget rendszeresen az Önt segítő szakemberektől, pontosan tartsa be kezelőorvosa terápiára vonatkozó és gyógyszerésze gyógyszerszedéssel kapcsolatos utasításait, vércukorszintre, vérnyomásra, táplálkozásra, mozgásra és testsúlyra vonatkozó tanácsait!

Jelentkezz be Alma+ fiókodba,
vagy regisztrálj és hozd létre most!
Törzsvásárlói kártyaszámodat a plasztik kártyád
hátoldalán találod.
Tipp: 250100-al kezdődik a kártyaszám
Card number illustration