Táplálékintolerancia vagy allergia – mi a különbség?
3 perc olvasás - 2022. augusztus 01.
2020. november 17.
A haspuffadás az egyik leggyakoribb emésztőrendszeri panasz, hátterében a belekben történő fokozott gázképződés áll.
A haspuffadás az egyik leggyakoribb emésztőrendszeri panasz, hátterében a belekben történő fokozott gázképződés áll. Ez történhet magas rosttartalmú ételek – például bab vagy csicsóka – nagyobb mennyiségű fogyasztása miatt, amikor a gondot az okozza, hogy az ezekben lévő emészthetetlen szénhidrátok a vastagbélbe kerülve bakteriális lebontási folyamaton esnek át. Ilyenkor ez a fermentálódás jár fokozott gázképződéssel. Aki erre érzékeny, annak érdemes kerülni az ilyen ételeket, de a rostgazdag – zöldségekben és gyümölcsökben, teljes kiőrlésű gabonákban bővelkedő – táplálkozásra ettől függetlenül figyelni kell. Vezethet puffadáshoz szénsavas üdítők fogyasztása is, főleg akkor, ha az nagy mennyiségben történik. Okozhat ilyen panaszt a fokozott levegőnyelés is, amelynek hátterében stressz vagy kapkodó étkezés állhat.
Bekövetkezhet puffadás stressz és életmódbeli tényezők hatása, illetve valamilyen betegség miatt is. Ilyenek lehetnek egyes felszívódási zavarok, vagy például a lisztérzékenység és a laktózintolerancia. Utóbbinál a tejcukor lebontásához szükséges enzimek elégtelen mennyisége miatt a vastagbélbe kerülő laktóz okoz hasmenést, kellemetlen gázképződést. Okozhat puffadást a hasnyálmirigy elégtelen működése miatti enzimhiány, de lehet ok a részben pszichoszomatikusan jelentkező irritábilis bél szindróma is. Kiválthatnak puffadást hormonális változások, de áttételesen a legkülönbözőbb betegségek - köztük akár nőgyógyászati kórképek, pajzsmirigyproblémák, vesebetegségek - is vezethetnek ehhez a panaszhoz. Jelentkezhet a probléma gyógyszer-mellékhatásként is.
A puffadás jellemzően hasfájással, feszítő érzéssel, teltségérzettel is együtt jár. Ha a panasz nem egyszeri, vagy legalábbis nem ritka, az életmódbeli változtatások pedig nem enyhítik, mindenképpen érdemes orvoshoz fordulni, és kideríteni a pontos okát. Ha a puffadáshoz véres széklet is társul, végképp fontos azonnal szakemberhez fordulni. Rendszeres puffadás esetén szükség lehet belgyógyászati, gasztroenterológusi és endokrinológusi kivizsgálásra, de a leletek alapján akár más szakorvos véleményét is kikérhetik. A puffadást mindig a kiváltó októl függően kell kezelni, megszüntetni, pontos diagnózis nélkül nem szabad miatta hosszabb ideig önhatalmúlag gyógyszereket szedni.
Lektor: Soltész Erzsébet, dietetikus
Belépést követőn 6 hónapig nem kell újra bejelentkezned. Bármikor törölheted a fiókod.